Euro 2024: Danska je z Anglijo remizirala z 1:1

Anglija mora počakati, da si zagotovi mesto v izločilnem delu Eura 2024, potem ko je v četrtek z Dansko remizirala z 1:1. Harry Kane je z zgodnjim golom poživil tekmo, ki pa se je po nepozabnem Eriksen prilagoditev Nogometne majice izenačenju Mortena Hjulmanda končala z eno samo točko, ki so jo trije levi osvojili.

To je bila druga zaporedna neuspešna predstava izbrancev Garetha Southgata, ki so zapravili priložnost, da bi postali prva angleška ekipa, ki je zmagala na dveh uvodnih tekmah na turnirjih Euro.

Po remiju so drugouvrščeni reprezentanti iz leta 2020, ki so bili prej označeni za favorite turnirja, na vrhu skupine C s štirimi točkami, Danska pa je druga z dvema, potem ko je Slovenija prej remizirala s Srbijo (1:1).

"Vemo, da se lahko izboljšamo," je dejal Kane. "Vem, da bo doma verjetno veliko hrupa in malo razočaranja, Otroški Danska Nogometni dresi vendar smo to doživeli tudi na zadnjem Euru."

Tekma se je začela klavrno, z napačnimi podajami obeh ekip, kar je hitro utišalo morje rdeče-belih navijačev, med katerimi sta bila tudi valižanski princ in danski kralj Frederik.

Toda Kane, ki je na velikih turnirjih dosegel več golov kot katerikoli drug angleški igralec (13), je v 18. Poceni Srbija Nogometni dresi minuti poskrbel za zadetek, ko je Kyle Walker prodrl za nič hudega slutečega Victorja Kristiansena in podal v polno, kjer je na koncu padel Kane.

Kapetan je sprožil in z levo nogo iz bližine poslal strel v levi spodnji kot. Z golom se je izenačil z Michaelom Owenom in Waynom Rooneyjem kot igralcema, ki sta za Anglijo dosegla največ zadetkov na velikih turnirjih, in sicer po štiri.

Vendar je bila Danska nato boljša ekipa in izenačenje se je zdelo neizogibno.

Danci so izkoristili površno igro Anglije v 34. minuti, ko je Kane s predložkom iz igre podal do Kristiansena, ta pa do Hjulmanda. 24-letnik je s približno 30 metrov sprožil raketni strel, ki se je od leve vratnice odbil v mrežo.

"To se mi še ni povsem posvetilo - doseči gol za Dansko na velikem finalu je res, res veliko, zato sem seveda ponosen," je dejal Hjulmand.

Angleški vratar Jordan Pickford ga je komaj opazil in razočarano pomahal s prstom soigralcem.

Danska je bila nato ostrejša ekipa, kar je po tekmi priznal tudi njen srednji igralec Pierre-Emile Hojbjerg.

"Zamenjal bi jo za tri točke," je dejal o svoji nagradi za najboljšega igralca tekme. "Igrali smo dobro, igrali smo Nakup nogometni dres pametno, moti nas, da nam ni uspelo zadeti. Imamo veliko stvari, ki jih lahko odnesemo s seboj, še naprej moramo gledati naprej in to narediti, imamo čas."

Danski reprezentančni sredinec Pierre-Emile Hojbjerg pa je menil, da bi njegova ekipa morala zmagati.

"Zamenjal bi jo za tri točke," je dejal o svoji nagradi za najboljšega igralca tekme. "Igrali smo dobro, igrali smo pametno, moti nas, da nam ni uspelo zadeti niti ene. Imamo veliko stvari, ki jih lahko odnesemo s seboj, še naprej moramo gledati naprej in to narediti, imamo čas."

V želji, da bi vnesel nekaj svežih nog in energije, je Southgate približno 20 minut pred koncem tekme odstranil Kanea, Phila Fodena in Bukayo Saka ter jih zamenjal z Olliejem Watkinsom, Jarrodom Bowenom in Eberechijem Ezejem.

Obe ekipi sta zapravili priložnosti, najbolj pa je zgrešil Foden, ki je v drugem polčasu streljal mimo gola in v četrtek pokazal veliko več živahnosti kot na tekmi s Srbijo.

Jude Bellingham, ki je v prvem polčasu dosegel edini gol Anglije pri uvodni zmagi proti Srbiji z 1:0, je v četrtek komajda sodeloval proti fizični danski sredini Hojbjerga in Hjulmanda.

V nekaj minutah po zadnjem žvižgu so se angleški navijači večinoma razkropili, medtem ko je bila danska stran še vedno polna navijačev, ki so slavili.

"Razumemo razočaranje navijačev od zunaj, vendar moramo kot štab in ekipa ostati skupaj," je dejal angleški branilec Kieran Trippier, ki je osvojil svojo 50. kapetanski naslov. "Kot igralci vemo, da lahko dvignemo raven."

Angleži se bodo v torek na zadnji tekmi v skupini pomerili s Slovenijo, Danci pa isti dan s Srbijo, pri čemer imajo vse štiri ekipe še vedno tehnično možnost napredovanja na turnirju.